Znáte ten pocit, kdy se váš mozek zasekne na nějaké myšlence a nedokáže ji pustit z hlavy, přehazuje ji pořád dokola, dokud neanalyzujete všechny možné výsledky.
“Co když nevypadám dobře? Co když to není tak dokonalé? Proč neodepisuje na moji zprávu? Určitě musí být s někým jiným! Proč jsem to neudělala jinak” Přemýšlení je sice normální věc, to ale jen do doby, než se z běžného přemýšlení stane nadměrné přemýšlení. A to je overthinking.
Co to je overthinking
Overthinking by se dalo volně přeložit jako nadměrné přemýšlení – obavy nebo sebeanalýza o nějakém problému. Je to ten moment, když nejen přemýšlíte, ale přemýšlíte “až moc,” častokrát tak intenzivně, že to má na vás negativní dopad.
Vaše mysl se zasekne v nekonečné smyčce negativních nebo úzkostných myšlenek, které máte problém ovládnout nebo zastavit. Mezi příznaky, že trpíte na overthinking, patří:
- Závodivé myšlenky, které se nechtějí uklidnit. Vaše mysl přeskakuje z jedné myšlenky na druhou, opakuje rozhovory nebo události.
- Cítíte se bezdůvodně ustaraně nebo úzkostně. Začínáte se nadměrně obávat věcí, které se ještě nestaly nebo které se pravděpodobně ani nestanou.
- Obtíže při rozhodování. Zaseknete se na analýze všech možností a možných výsledků, místo abyste se řídili svým instinktem.
- Obtíže se soustředěním nebo spánkem. Vaše mysl je příliš zaneprázdněná na to, aby se uvolnila nebo soustředila na přítomný okamžik. Nemůžete se soustředit na jednu věc, což může vést i k nespavosti.
- Fyzické příznaky jako nevolnost, pocení nebo bolest na hrudi. Úzkost a stres z přemýšlení se mohou projevit i fyzicky.
Naučte se rozpoznat, co je norma a co je “už moc.”
Znamení že až příliš přemýšlíte
Neustálé obavy
Děláte si nadměrné starosti o věci, které se mohou, ale nemusí stát? V hlavě si stále dokola přehráváte scénáře, přemýšlíte o všech “co kdyby” a možných následcích? Nadměrné obavy a přemítání mohou být známkou toho, že máte sklon k nadměrnému přemýšlení.
Představte si, že máte naplánované rande. Místo toho, abyste se těšila a představovala si, jak vše dobře dopadne, přemýšlíte už nad tím, co by se stalo, kdyby vám ujel autobus, zda je to ten ideální člověk, se kterým chcete na rande, nebo si vytváříte černé scénáře, které se s největší pravděpodobností ani nestanou.
Obtíže s rozhodováním
Pokud trpíte na overthinking, i ta nejmenší rozhodnutí vám mohou dělat problémy. Potřebujete čas vše zvážit a promyslet do nejmenšího detailu. V mnoha případech se ale může stát, že vám příležitost uteče před nosem, nebo člověk, o kterého máte zájem, dá od vás ruce pryč, protože má dojem, že nevíte, co vlastně chcete nebo se nedokážete rozhodnout.
Problémy se soustředěním
Přeskakuje vaše mysl z jedné myšlenky na druhou? Nadměrné přemýšlení může ztěžovat soustředění pozornosti, protože se vaše mysl zabývá jinými myšlenkami. Místo toho, abyste si otevřeli knihu a četli nebo se učili na test, myslíte na dalších deset věcí. Nedokážete se soustředit na naplno jednu věc.
Fyzické příznaky
Chronické “přespřemýšlení” se může projevit fyzicky příznaky, jako je nespavost, bolesti žaludku, svalové napětí a bolesti hlavy. Psychický stres a úzkost z přemýšlení si vybírají daň na vašem těle a zdraví.
Overthinking je navíc častým důvodem poruch příjmu potravy. Vaše mysl je tak zaneprázdněna, že buď nemáte čas na jídlo, nebo ztrácíte chuť. A nebo se snažíte nadměrné přemýšlení utlumit jídlem.
Perfekcionismus
Lidé s nadměrným myšlením často kladou na sebe i na ostatní nerealistické nároky. Snaží se najít “dokonalé” řešení a vyhnout se chybám. Perfekcionismus však potlačuje kreativitu a schopnost dokončit úkoly včas.
Problémy se spánkem
Ležíte v posteli a začnete přemýšlet nad tím, co jste četli na sociálních sítích. V zápětí si vzpomenete na někoho, kdo se vám líbí a přemýšlíte, co zrovna dělá nebo proč neodepisuje na vaše zprávy. Myslíte na vše, co se stalo a co se možná ani nikdy nestane. Je to tak velký tlak, který vám nedovolí usnout. Problémy se spánkem jsou velmi často spojovány s overthinking – je to, jako by u auta neustále běžel motor a vy doufali, že se sám od sebe vypne.
Deprese
Nadměrné negativní myšlenky a obavy mohou ovlivnit vaši náladu a vyhlídky na budoucnost. Chronické přemýšlení může vést k pocitům smutku, beznaděje a deprese. Když přežíváte nad negativními životními událostmi, domnělými neúspěchy nebo nedostatky, je snadné mít špatný pocit ze sebe nebo své situace. Tento typ negativní samomluvy a pesimismu je rizikovým faktorem deprese.
Nebezpečí chronického přemýšlení je reálné a neměli byste je brát na lehkou váhu. Pokud je overthinking skutečně něčím, s čím už delší dobu bojujete a cítíte, že ho sami nedokážete překonat, zkuste najít odbornou pomoc.
Jak přestat nad vším přemýšlet
Zpochybněte vaše úzkostné myšlenky
Když si všimnete, že se nad vámi začínají stahovat znepokojivé myšlenky, zpochybněte je vyváženějším a realističtějším myšlením. Položte si otázky, jako např: “Jaké mám důkazy o tom, že dojde k nejhoršímu? Kdo mi řekl, že nejsem dobrá nebo hezká? Proč myslím na něco, co se ani ještě nestalo?”. Racionální pohled na situaci může pomoci snížit úzkost a vrátit myšlenky zpět do přítomného okamžiku.
Řekněte si, “Jsem tady a teď, přítomnost je jediný okamžik, nad kterým mám kontrolu. Co se stane se stane.” Je to ten nejlepší způsob, jak přestat myslet negativně.
Identifikujte škodlivé myšlenky
Důležitým krokem je rozpoznání negativních a úzkostných myšlenek. Zeptejte se sami sebe, zda jsou tyto myšlenky užitečné. Myšlenky typu “Všechno se pokazí” nebo “Nejsem dost dobrý” jsou často přehnané a nepravdivé. Pokuste se identifikovat myšlenky, které zvyšují vaši úzkost a obavy a zastavte se.
Myšlení je něco, co se nedá nikdy zastavit. Máme však možnost převzít kontrolu nad tím, co si do hlavy pustíme a co ne.
Praktikujte všímavost
Trávit každý den čas soustředěním se na dýchání a přítomný okamžik může pomoci snížit nadměrné obavy a prožívání. Vyzkoušejte meditaci, jógu nebo jen tiše seďte a soustřeďte se na svůj dech.
Když se objeví úzkostné myšlenky, řekněte si, “Jsem tady a teď. Vše je v nejlepším pořádku. Mám nad sebou plnou kontrolu.” Postupem času a s praxí zjistíte, že nad sebou dokážete udržet kontrolu i bez meditace nebo jiných technik.
Vyhněte se stresorům
Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, co ve vás tyto myšlenky vyvolává? Pokud to jsou negativní zprávy v televizi nebo na sociálních sítích, přestaňte je sledovat. A pokud to je při pomyšlení na nějakou osobu, zkuste co nejvíce omezit kontakt.
Zpočátku to nemusí být snadné, ale postupem času uvidíte, jak moc vám to pomohlo. Místo toho, abyste neustále chodili kolem jedu, který vám bije do očí, zbavte se ho.
Promluvte si s někým
Promluvit si o svých obavách s důvěryhodným přítelem nebo členem rodiny může pomoci získat nadhled a zmírnit úzkost. Pokud vám nadměrné obavy a přemýšlení výrazně zasahují do života, zvažte rozhovor s terapeutem. Odborník vám může pomoci s řešením úzkosti a poskytnout vám strategie, jak lépe zvládat přežívající myšlenky.
Citáty o “overthinking”
- “Obávání se je jako sedět na houpací židli. Něco vám to dá, ale nikam vás to neposune.”
- “Čím více myslíme, tím méně rozumíme.”
- “Nejhorší místo, kde můžeme být, je v naší vlastní hlavě.
- “Overthinking je umění, které vytváří problémy, které ani neexistují.”
- “Pokud na někým až moc přemýšlíte, milujete ho víc, než byste měli.”
Nedovolte nadměrnému myšlení, aby ovládlo váš život
Jakmile rozpoznáte příznaky toho, že se dostáváte do spirály nadměrného přemýšlení, podnikněte kroky k tomu, abyste nad svým myšlením opět získali kontrolu. Nedávejte něčemu, co nemáte fyzickou podobu a častokrát ani odůvodnění šanci, aby převzalo kontrolu nad vaším životem.