Znáte ty dny, kdy nemůžete přestat myslet negativně? Probudíte se na špatné straně postele, vylijete si kávu na košili nebo se jen necítíte na to jít do práce a prostě víte, že to bude jeden z těch dnů. Všichni je čas od času máme, ale neustálé negativní myšlení vás může opravdu stáhnout dolů.
Pokud máte neustálé tendence vše vidět černobíle nebo si vytvářet katastrofické scénáře, zkuste těchto sedm účinných triků. Za zkoušku nic nedáte.
Zeptejte se sami sebe, “kdo mi to řekl?”
Když se k vám začnou vkrádat negativní myšlenky, prověřte je. Jsou racionální? Jsou užitečné? Je pravděpodobné, že odpověď zní ne. Jedním z nejlepších způsobů, jak přestat myslet negativně, je zeptat se sám sebe, “kdo mi to řekl?”
Například, pokud máte špatnou náladu, protože si vás vaše kamarádka nevšimla na ulici, nebo se bojíte, že je na vás někdo naštvaný, zeptejte se sami sebe, “kdo mi to řekl? kdo mi řekl, že mě úmyslně ignorovala? kdo mi řekl, že je na mě naštvaný? kdo mi řekl, že jsem tak ošklivá, tlustá, nebo špatná? kdo mi řekl, že to není možné” Odpovědí bude pravděpodobně “nikdo.”
Procvičujte pozitivní samomluvu
Začněte k sobě mluvit povzbudivě a pochvalně. Říkejte si například:
- “Tohle zvládnu.”
- “Každý den se snažím zlepšovat.”
- “Chyby a neúspěchy jsou součástí života. Poučím se z nich a půjdu dál.”
Mluvit sám se sebou se soucitem posiluje sebedůvěru a optimismus. Zvykněte si všímat si negativních myšlenek a přeformulujte je konstruktivním způsobem.
Vím, že to není snadné, občas se to může zdát i nemožné, ale dejte tomu šanci. Budete k sobě mluvit tak či tak, tak proč nezvolit pozitivní sebemluvu?
Říkejte si, “co když?”
Negativní myšlenky často pramení ze strachu a obav z toho, co by se mohlo stát. Jedním ze způsobů, jak je zpochybnit, je klást si otázky “co by, kdyby”, které situaci přehodnotí do pozitivnějšího světla.
Naše mysl často katastrofizuje a předpokládá, že dojde k nejhoršímu. Skutečnost je však málokdy tak špatná, jak si ji v hlavě představujeme. Zeptejte se sami sebe, jaká je pravděpodobnost, že se vaše nejhorší obavy skutečně naplní.
Např. pokud jedete na parkoviště, které bývá většinou plné, zkuste si říct, “co když tam bude dnes místo?” Nebo pokud píšete test a bojíte se, že výsledky nebudou takové, jaké si představujete, řekněte si, “co když všechno dopadne dobře? co když to zvládnu na jedničku? co když se jen zbytečně bojím?”
A pokud procházíte těžkým obdobím a nevidíte světlejší zítřky, zkuste tohle, “co když mě tohle všechno jen připravuje na něco lepšího? co když mě tohle dělá člověkem, kterým se mám stát? co když je tohle lekce, kterou musím projít nebo se něco naučit? co když je všechno úplně jinak”
Zpochybňování negativních myšlenek vyžaduje cvik a vytrvalost. Zvykněte si pravidelně si klást otázky “co by, kdyby, co když”, které vám pomohou posílit pozitivitu a optimismus. I když je budoucnost nejistá, zaměření se na nadějnější perspektivy vám může pomoci zajistit duševní pohodu.
Zaměřte se na pozitivní věci
Oceňujte to dobré na sobě, svém životě a situacích. Buďte vděční za to, co máte. Každý den věnujte několik minut přemýšlení o věcech, za které jste vděční. Udržování postoje vděčnosti učiní pozitivní myšlení druhou přirozeností.
Čím více to budete praktikovat, tím snadnější to bude. Zůstaňte trpěliví a odhodlaní nahradit negativní myšlenky pozitivními. Váš optimismus a nálada se díky tomu zlepší.
Možná si říkáte, že není moc věcí, za které byste mohli být vděčni..ale co střecha nad hlavou? Co kočky, které lítají po místnosti a dělají váš život šťastnější? Co telefon, díky kterému můžete být s rodinou nebo přáteli v kontaktu? Existuje tolik věcí, za které můžeme být vděčni – malé i velké – stačí se jen podívat kolem sebe.
Identifikujte kořenové příčiny své negativity
Negativní myšlenky často pramení z nezdravé samomluvy a kognitivních zkreslení. Věnujte pozornost myšlenkám, které se vám honí hlavou, a identifikujte negativní vzorce. Často se kritizujete nebo předpokládáte to nejhorší? Tyto myšlenky podporují negativitu a úzkost.
Snažte se také přijít na spouštěče. Myslíte pouze negativně ve chvíli, když zapnete televizi nebo otevřete Instagram? Nebo to je ve chvíli, když jste v přítomnosti sestry, která si neustále na něco stěžuje?
Obklopte se pozitivními lidmi
“Ukaž mi své přátele a já ti řeknu, kým jsi.”
Lidé, se kterými trávíte nejvíce času, mají obrovský vliv na vaše myšlení a pohled na svět. Snažte se rozvíjet vztahy s optimistickými lidmi, kteří sdílejí vaše hodnoty a cíle. Jejich pozitivní energie a podpora vám mohou pomoci posunout vaše myšlení konstruktivnějším směrem.
Pokud máte kolem sebe spoustu negativních lidí, kteří neustále jen něco kritizují nebo si stěžují, jak vy sami můžete zůstat pozitivní? Je-li kolem vás někdo, kdo vám nedělá dobře a kdo spíše “krmí” vaši mysl negativitou, než aby vám pomáhal myslet pozitivnější, možná je na čase omezit kontakt.
Omezte kontakt s negativními zprávami
I když je důležité zůstat informovaný, příliš mnoho negativních médií nebo médií vyvolávajících strach se může časem podepsat na vaší duševní pohodě. Dbejte také na to, abyste konzumovali média, která vám dělají dobře – ať už jde o zábavná videa na YouTube, odlehčené televizní pořady nebo povznášející hudbu. Smích a radost jsou protilátkou proti negativitě.
V dnešní době je negativita takřka všude, proto je důležité vědět, co chcete do svého života pustit a co ne. Například, pokud vídáte zprávy o válkách, krizích nebo utrpení pokaždé, když otevřete Twitter, přestaňte sledovat profily, které šíří takové informace.
Děláte to pro své dobro, ne proto, že byste chtěli ignorovat fakt, že se ve světě dějí špatné věci. Všichni víme, jaká je aktuální situace, kolik lidí žije bez domova nebo v oblastech, kde se válčí. Nemůžeme ale dopustit, aby to ovlivnilo naši psychiku.
Rada na závěr
Klíčem je vždy zachytit vaše automatické negativní myšlenky a zpochybnit je. “Kdo mi to řekl? Co když je to jen v mé hlavě? Co když se vše zlepší? Proč bych měl sledovat negativní zprávy v televizi, když mě ničím neobohatí?”
Chce to cvik, ale čím častěji to budete dělat, tím je bude snazší. Neobviňujte se, když se negativní myšlenky vloudí – je to normální. Na konci dne jsme všichni jen lidé a negativní myšlenky jsou normální. Co ale není normální je vědomě vyhledávat věci, které ve vás takové myšlenky vzbuzují, nebo se vědomě obklopovat negativními lidmi.